Jsem Váš online trenér

Chci se registrovat

Briliantové členství

Chci vědět více

Cvičební pomůcky

Přejít do e-shopu

Prohledejte si cviky

Pondělí, 19. Březen, 2012

Jaro je tu: Zásady jak správně detoxikovat organismus


Zima je konečně za námi a podle meteorologů nás čekají teplé, jarní dny. Po sychravých, mrazivých dnech je naše tělo unavené a potřebuje novou vzpruhu. Sluneční paprsky našemu organismu dodají nejen energii, ale také důležitý vitamín D. Pokud jste přes zimu nabrali nějaké ty kila, nyní je nejvyšší čas se jich začít zbavovat.

Oprašte tenisky a vyrazte třeba na procházku. Ať už do lesa nebo třeba s dětmi do ZOO. Dýchejte zhluboka a užívejte si pěkných, teplých dnů.  Zajděte si na očistnou lymfatickou masáž, ozdravte jídelníček, nakupte jarní zeleninku a začněte pít čerstvé-živé šťávy. Vyzkoušejte naše tipy na jarní čistící kůru.

Co to je detoxikace?

Při detoxikaci nebo-li při pročišťování organismu jsou odplavovány toxiny z těla ven. Nebo jsou v něm neutralizovány či přeměněny na netoxické sloučeniny. Tuky (zvláště oxidované tuky a cholesterol), volné radikály a ostatní molekuly, které působí dráždivě jako toxiny v našich vnitřnostech, jsou odstraněny.

Toxiny v těle jsou důsledkem stravy chudé na skutečné živiny, nečinnosti tlustého střeva a jeho poruch, snížené funkce jater, slabého vylučování ledvinami, nedostatečného vylučování dýchacím traktem a kůží. Měli bychom změnit náš jídelníček (vyloučit jídla smažená, tučná a ty s velkým obsahem rafinovaných, jednoduchých cukrů) a zvýšit fyzickou aktivitu. Změnou stravování snížíme přísun toxinů a zlepší se jejich vylučování. Je také důležité, aby nám dobře fungoval náš odpadní systém – lymfa.

Lymfa: Kanalizační systém organismu

Lymfa je bezbarvá tekutina, která obsahuje zplodiny látkové výměny buněk jako jsou:  bílkoviny, tuky, buněčné zbytky, viry, bakterie atd.. Odvádí tyto odpadní látky lymfatickým řečištěm do krve a z krve do moči pomocí jater a ledvin z těla ven. Lymfu odvádějí lymfatické cévy, které procházejí lymfatickými uzlinami, kde se tekutina pročistí a dochází ke zničení bakterií. Základním předpokladem úspěšné činnosti lymfatického systému je udržet lymfu v pohybu.

Lymfa je vlastně kanalizačním systémem našeho organismu. Pokud dobře funguje, dobře se pročišťujeme a žádné drastické detoxikační metody nepotřebujeme. V opačném případě je důležité začít s postupy, které lymfu rozproudí. Je dobré vědět, že při špatném fungování „kanalizace těla“ se nám ani nepodaří správně hubnout. V podkoží usazený tuk a toxiny se nás budou držet zuby, nehty.

Tip: Lymfatická masáž tzv. lymfodrenáž

Pro správný tok lymfy, která zaručí rychlé odbourávání odpadních, toxických látek a dovede nás ke správnému hubnutí tuků, docílíme také lymfatickými masážemi. Na výběr máme buď manuální nebo přístrojovou tzv. mechanickou lymfodrenáž. Při těchto procedurách je také velmi důležité správné dýchání, s kterým by Vám měl poradit proškolený terapeut.

» Manuální lymfodrenáž: velmi příjemné ošetření, kdy zkušený, profesionální masér „otevře“ lymfatické uzliny při jemné masáži. Účinky manuální lymfodrenáže se využívají také při formování postavy, k prevenci svalových bolestí, v kosmetice a pro svůj anti – aging efekt.

» Přístrojová lymfodrenáž: počítačem řízený přístroj vám pomocí návleků masíruje horní nebo dolní končetiny, břicho, hrudník, čímž usnadňuje proudění lymfy. Přístrojová masáž má také příznivé učinky na žilní obtíže a celulitidu. Pomáhá formovat postavu a má regenerační účinky. Velmi často se pro tuto metodu využívá např. přístroj Lymfoven.

Kompresivní legíny pro formování postavy

Legíny urychlují odtok lymfy a žilní krve. Tím omezují zvyšování objemu žilní krve ve svalech, zajišťují dostatečný přísun okysličené krve, zabraňují městnání lymfy a metabolitů v podkoží, pomáhají transportu tuků.

Doporučují se při léčbě lymfatických a žilních otoků a pro formování problémových partií, především u žen s gynoidním (hruškovitým) typem postavy. Výborné účinky mají při léčbě celulitidy a v regeneraci po sportovních výkonech. Legíny mají unikátní střih i způsob šití, které podporují odtok lymfy fyziologickým směrem. Kompresivní legíny jsou vhodné pro celodenní nošení i pro sport.

Důležitý je pitný režim

Nejen při lymfodrenážích je důležité správně a často pít čistou vodu. Voda náš organismu nejen zavlažuje, ale také pomáhá správnému odvádění zplodin a tuků – pomocí lymfy, z těla pryč. Proto pijte minimálně 2l vody nebo jiných vhodných tekutin a po jakýchkoliv masážních procedurách pijte ještě více. Voda čistí tedy detoxikuje.

Játra: hlavní čistící jednotka organismu

Hlavním detoxikačním orgánem jsou játra, která mají klíčovou úlohu při metabolické přeměně živin. Odbourávají  značnou část škodlivých látek, které jsme do sebe dostali z vnějšku – třeba alkohol, i ty, které vznikly uvnitř těla v průběhu látkové výměny. Známkou přetížení jater je únava, nevolnost, bolesti hlavy, vyrážky nebo třeba poruchy trávení.

Pro podporu činnosti jater

Činnost jater podporuje: zelený, kopřivový, pampeliškový čaj, maté a med. Dále čerstvá zelenina zejména: brokolice, česnek, čerstvé klíčky (mungo klíčky), ovoce včetně citrusových plodů a obecně strava bohatá na bílkoviny: ořechy, semena, luštěniny, kvalitní vejce, ryby nebo za studena lisované rostlinné oleje.

Významný očistný a zdraví prospěšný efekt má také Ostropestřec Mariánský, což je bodlák původem ze Středomoří. Vyzkoušejte čaj, který se připravuje z listů a semen rostliny.

Duševní detoxikace

Nezapomínejme na psychickou pohodu, což je nejdůležitějším článkem našeho zdraví. Očistit mysl od negativních myšlenek je pro nás nezbytné, proto se snažte být v pohodě a načerpávejte energii z pěkného, jarního počasí, které nás má dle předpovědi dlouhodobě provázet.

Komentujte