Jsem Váš online trenér

Chci se registrovat

Briliantové členství

Chci vědět více

Cvičební pomůcky

Přejít do e-shopu

Prohledejte si cviky

Neděle, 22. Leden, 2012

Plavání: Jak začít?


Plavání je vůbec nejzdravější aerobní pohybovou aktivitou. Jsou při něm zatěžovány svaly téměř celého těla. Rozvíjí vytrvalost a silovou vytrvalost řady svalových skupin. Má pozitivní vliv na pohybový aparát, srdce a oběhový systém, dýchací orgány i látkovou výměnu. Podmínkou je ovšem zvládnutí správné techniky vybraného plaveckého stylu.

  • Přínosy plavání

  • Plavání je celoživotní pohybovou aktivitou, lze jej doporučit i seniorům v pokročilém věku. Stav beztíže odlehčuje všem kloubům a kostem. Je proto vhodné pro osoby s kloubními problémy, nadváhou.

  • Doporučuje se při rekondici po úrazech dolních končetin, hrozí nízké riziko zranění, je také relativně levné. Tepelná vodivost vody zvyšuje tvorbu tepla organismem, výrazně tak zrychluje metabolismus a tedy spotřebu energie, vynikající způsob relaxace vedoucí k tělesné i duševní svěžesti. Při plavání je důležitý správný plavecký styl. Nesprávná technika provedení může tělu naopak uškodit. Ze zdravotního hlediska je nejvhodnější plavecký způsob – znak, kraul a prsa. Aby plavání vedlo k všestrannému rozvoji pohybového aparátu, je vhodné jednotlivé plavecké způsoby během tréninkové jednotky střídat.

Vybíráme plavecký styl

» Znak představuje uvolňující a zotavující způsob plavání. Poloha na zádech pomáhá vyrovnávat vady, způsobené vadným držením těla. Doporučujeme při bolestech zad.

» Kraul je při správné technice, nejúspornější a nejrychlejší plavecký styl.

» Prsa pozitivně působí na pohybový aparát teprve, když začneme vydechovat do vody, správně splývat a natahovat se. Při plavání prsou s hlavou stále nad hladinou je bederní páteř nadměrně prohnutá (je v tzv. hyperlordóze). Výrazně jsou také namáhány šíjové svaly. Namísto úlevy vás krční páteř může naopak začít bolet.

Víte, že…

Jednotlivé plavecké způsoby jsou při stejné rychlosti, stavu trénovanosti a správně zvládnuté technice plavání značně rozdílné v energetické náročnosti. Odborná literatura (ČECHOVSKÁ, MILER: Plavání) uvádí, že vrcholoví plavci při dodržení stejné vzdálenosti a rychlosti plavání vydají nejvíce energie při stylu prsa, poté následuje znak a motýlek. Nejméně energeticky náročný je pro ně kraul.

Co budete potřebovat

Pro trénink jsou jen zapotřebí sportovní plavky, plavecké brýle, ručník a lístek do bazénu. Máte-li delší vlasy, používejte také plaveckou čepici. Pokud to s plaváním myslíte opravdu vážně, je vhodné využívat i plavecké pomůcky. Plavecké desky vám pomohou při zdokonalování techniky. Odporové destičky ( tzv.,“packy“) se využívají pro rozvoj svalové síly horních končetin.

Jaká je nejvhodnější teplota vody pro plavecký trénink?

Optimálně mezi 26-28 ºC. Při nižších teplotách vody hrozí riziko rychlého prochladnutí organizmu. Teplota vody nad 28 ºC zhoršuje odvod tepla. Při vyšší intenzitě plavání může vést k přehřátí a přetěžování oběhového aparátu.

Jak začít?

Zvolte pro vás nejsnadnější plavecký styl. Zpočátku plavte volným tempem. Po každém přeplavání bazénu si můžete krátce odpočinout. Trochu se vydýchejte a poté znovu pokračujte. Trénujte nejméně 3krát týdně. Snažte se postupně přestávky zkracovat a vynechávat.

Cílem může být 10 minut plavání bez přestávky. Pokud se cítíte dostatečně fit, prodlužte celkovou dobu plavání na 20-30 minut. Zvládáte-li více stylů, průběžně je střídejte. Zapojíte tak různé svalové skupiny. Po několika týdnech tréninku se vaše kondice zcela jistě zlepší. Poté postupně zvyšujte rychlost a celkovou uplavanou vzdálenost.

Komentujte