Jsem Váš online trenér

Chci se registrovat

Briliantové členství

Chci vědět více

Cvičební pomůcky

Přejít do e-shopu

Prohledejte si cviky

Neděle, 22. Leden, 2012

Běh na lyžích: Jak začít?


Běh na lyžích je vynikající zimní vytrvalostní aktivitou. Patří mezi vůbec nejzdravější sporty. Jeho charakteristickým znakem je klouzavý pohyb bez nárazů v zasněžené krajině. Je energeticky náročný a rovnoměrně zatěžuje celý oběhový i pohybový aparát. Pracují při něm všechny hlavní svalové skupiny horní i dolní poloviny těla.

  • Přínosy běhu na lyžích

  • Má velkou spotřebu energie, šetří klouby dolních končetin, jedná o pohyb bez nárazů, je optimální pro spalování tuků a osoby s nadváhou, můžete jej provozovat v každém věku, rozvíjí zdatnost srdce a plic, ideální pohyb na čerstvém zimním vzduchu, odbourává stres a pozitivně působí na psychiku.

Jaké jsou nevýhody?

Běh na lyžích představuje pouze sezonní pohybovou aktivitu. Je závislý na dobrých sněhových podmínkách. Chcete-li se na běžeckých lyžích účelně a bezpečně pohybovat, je nutné osvojit si vybraný způsob běhu neboli běžeckou techniku.

Co budete potřebovat

K provozování tohoto sportu jsou zapotřebí lyže, vázání, hole, boty, mazací vosky a oblečení na běžky. Výběr běžeckých lyží ovlivňuje především preferovaný způsob běhu, tělesná výška a hmotnost lyžaře. Podle použití se běžky rozdělují do několika skupin. Vyrábí se běžky turistické, na klasiku, na bruslení, kombi či tzv. backcountry.

Jak začít?

Zpočátku se zaměřte na nácvik správné techniky. Z důvodu různých sněhových podmínek, komplexnějšího rozvoje vytrvalosti a prožitku z jízdy je vhodné zvládnout klasický styl i bruslení.

Zpočátku vybírejte spíše rovinaté trasy. Trénujte alespoň 3krát týdně. Jeďte pomalým, rovnoměrným tempem co nejdéle. Nesnažte se při prvních trénincích o podávání maximálních výkonů. Pokud bude třeba, na chvíli se zastavte, vydechněte si a pokračujte v jízdě. Cílem je dosáhnout alespoň 30 minut plynulého běhu na lyžích střední intenzitou. Jakmile se vaše vytrvalost zlepší, prodlužujte délku souvislé jízdy. Nejezděte však více než 2,5 hodiny, aby měl organizmus dostatek času zregenerovat k dalšímu tréninku.

TIP

Pokud nebudete moci vyrazit na lyže, trénink nevynechávejte. Zařaďte do svého cvičebního programu jinou aerobní pohybovou činnost – rychlou chůzi, běh, kolo či plavání.

Komentujte