Jsem Váš online trenér

Chci se registrovat

Briliantové členství

Chci vědět více

Cvičební pomůcky

Přejít do e-shopu

Prohledejte si cviky

Pátek, 5. Leden, 2018

Pohybem a vhodnou stravou ke zdravému a silnému srdci


Infarkt myokardu, spolu s arteriosklerózou tvoří nejčastější příčinu úmrtí v ČR, patří sem více než 35% úmrtí, což je dvakrát více než obávaná nádorová onemocnění (rakovina). Srdeční mrtvice je nejčastější příčinou smrti v Severní Americe a v Evropě. V samotném Německu infarktem trpí 280 tisíc lidí každý rok. Srdeční mrtvice se vyskytuje častěji u mužů ve věku 35-60 let. Vzácností je infarkt u žen mladších jak 50 let.

Akutní infarkt myokardu (AIM) je jednou z akutních forem ischemické choroby srdeční. Obecně můžeme říci, že ischemická choroba je takové onemocnění, při kterém dochází k ucpání cévy sraženinou – trombem, embolem. Pokud se jedna ze srdečních (koronárních) tepen ucpe, nejčastěji již zmiňovanou sraženinou, dojde k částečnému nebo úplnému omezení průtoku krve. Srdeční tkáň v postižené oblasti nemá dostatek kyslíku a odumírá (ischémie) – vzniká infarkt myokardu.

Diagnóza infarktu myokardu ještě není rozsudek smrti. Problém spočívá v tom, že pouze čtvrtina nemocných je schopná rozpoznat její příznaky. Kardiologové říkají, že lékařská pomoc je nejefektivnější prvních 4 hodiny.

Právě během tohoto období lze zabránit rozvoji závažných komplikací a tragédii. Je proto velmi důležité pochopit včas, co se děje s vaším srdcem.

Příznaky infarktu myokardu

Projevy infarktu závisí na tom, jak velkou část srdeční svaloviny postihl. U některých lidí může proběhnout zcela bez příznaků (tzv. němý infarkt myokardu). Typicky se však projevuje těmito příznaky:

 • » krutá, svíravá nebo pálivá bolest za hrudní kostí, která může vyzařovat do levé paže, krku, čelisti, zad či břicha, je nezávislá na poloze těla a dýchání,
 • » bolest přetrvává několik minut až hodin,
 • » nepomáhá užití nitrátů,
 • » pocení, zvracení,
 • » bušení srdce,
 • » akutní dušnost,
 • » neklid, strach, úzkost,
 • » zmatenost.

Důležitá je prevence po prodělaném infarktu, protože je velmi pravděpodobné, že přijde další. Někteří lidé mohou mít za sebou i sedm infarktů, ale nikdy se neví, kdy přijde ten poslední. Proto je nutné, aby tito lidé chodili na pravidelné kontroly k lékaři a drželi se jejich nařízení.

Vhodná prevence

Udržujte si přiměřenou stálou tělesnou hmotnost charakterizovanou BMI 18,5–25,0 kg/m2 a obvodem pasu pod 94 cm u mužů a pod 80 cm u žen. Následující potraviny nejsou vhodné, protože obsahují hodně soli, tuku nebo cukru.

» smažené pokrmy – hranolky, krokety, řízky

» sůl a slané výrobky – sůl (místo soli použijte bylinky), brambůrky, tyčinky

» tučné maso – vepřové, koleno, bok, krkovice, sádlo

» tučné mléčné výrobky – smetanové jogurty, smetana, máslo

» sladkosti – moučníky, zákusky, perníky, sušenky, čokolády,

» alkohol – nepřekračujte denní příjem alkoholu 20 g (200 ml vína, 500ml piva, 50 ml lihoviny).

Vhodné potraviny

Tato strava by se měla jíst nejen jako prevence a po infarktu myokardu, ale i normálně jako součást zdravého životního stylu.

 • » celozrnné výrobky – např. celozrnné pečivo, rýži, těstoviny, vločky, pohanku, jáhly
 • » libové maso – kuřecí, krůtí, libové hovězí, králík
 • » ryby – zařaďte alespoň dvakrát týdně
 • » nízkotučné mléčné výrobky včetně zakysaných
 • » ovoce a zelenina – každý den alespoň 500 g
 • » olivový olej – jezte i saláty s olivovým olejem
 • » červené víno – max. 2 deci kvalitního červeného vína denně
 • » voda – alespoň 2,5 litru čisté vody

Dále dostatek pohybu, nepít, nekouřit. Je třeba se naučit zvládat stresové situace a vyhýbat se jim. Ovšem většina lidí na zdravou stravu a dostatečný pohyb kašle. Až když přijde první infarkt myokardu (pokud ho člověk přežije), začíná se daný člověk zajímat o to, co by měl pro sebe udělata jakou by měl držet dietu, aby se neopakoval další. Důležité je změnit celkový životní styl, avšak tato změna by měla být trvalá. Odměnou za to vám bude zdravé srdce plné síly.

Komentujte