Jsem Váš online trenér

Chci se registrovat

Briliantové členství

Chci vědět více

Cvičební pomůcky

Přejít do e-shopu

Prohledejte si cviky

Čtvrtek, 3. Listopad, 2016

Výživa sportovce před zátěží: Jak se co nejlépe připravit, abych podal ten nejlepší výkon?


Každý sportovec si klade stejnou otázku a to hlavně před turnajem nebo závodem. Jak se co nejlépe připravit, abych podal ten nejlepší výkon? Tato otázka by měla platit i pro situaci před tréninkem. Protože kvalitní trénink je mostem ke kvalitnímu výkonu v závodě. Strava. To je jedna z odpovědí. Zrychluje regeneraci, ale hlavně připravuje tělo na výkon. A jaké jsou tedy rady?

Vysokosacharidová strava

Strava před výkonem není jen o dodání potřebné energie svalům, ale z velké části sportovce uklidní i po psychické stránce. Zmírňuje pocit hladu. Navíc, pokud se naučíte jíst vysokosacharidová jídla každý den, svaly tak dostatečně zásobíte energií a ty vám pak usnadní práci při tréninku.

Co si představit pod pojmem vysokosacharidová jídla? Jogurt, banán, ovesná kaše, jablko. Tyto potraviny jsou vhodné před výkony delšími než 60 minut. Na výkony kratší se pak hodí celozrnné pečivo, těstoviny, chléb…

Tuky ne!

Určitě není dobrým řešením si dát například hodinu před výkonem smažená vajíčka, hamburger a podobně. Takové potraviny vám připraví více problémů, než pak samotný zápas nebo závod. Tyto potraviny opouštějí žaludek později a to mnohem později, než sacharidová jídla.

Ale jedna dobrá rada nad zlato tu je – malé množství nízkotučné bílkoviny může žaludek zasytit a pomoci, pokud si takové jídlo dáte s dostatečným předstihem před prvním výkonem (třeba při brzké snídani, pokud začínáte v dopoledních hodinách) a minimálně může uklidnit psychiku tím, že jste do žaludku dali něco, co vám oddálí hlad.

Sladkost těsně před výkonem

Ve většině případů se tato alternativa jeví skvěle! Vyzkoušejte si sníst čokoládovou nebo sportovní tyčinku zhruba 10 minut před výkonem. Většina výzkumů totiž ukazuje, že sladkost podaná těsně před výkonem zvyšuje výkonnost sportovce.

Rozložení jídel

Ideální je dopředu vědět rozvrh závodu. Start, jak dlouhý bude průběh. U běhu nebo cyklistiky je to většinou jasně dané. Horší to mají sportovci jako tenisté, squashisté, kteří mají za den několik zápasů, u kterých nemohou dopřed říci, jak budou dlouhé a těžko i odhadnout, jak budou intenzivní. Obecně platí nechat si dostatek času na trávení. Zhruba 3-4 hodiny před výkonem si dopřejte velké jídlo, pak následuje po dalších zhruba 2 hodinách střední jídlo, asi hodinu před zátěží malé jídlo a pak malá svačinka.

Čím intenzivnější zátěž očekáváte, tím více času na trávení si nechte. U již výše zmiňovaných například tenistů pak platí za nejlepšího kamaráda banán nebo musli tyčinka mezi zápasy. I tady je potřeba nezapomínat na doplňování energie mezi zápasy. Tělo si o stravu často ve stresu a nervozitě zapomíná samo říkat a proto je dobré na doplnění „paliva“ myslet cíleně.

Poslouchejte své tělo

Pokud víte, že během turnajového (závodního) dne nejste schopni mnoho jídla pozřít, dopřejte si pořádnou zásobu vysokoenergetického jídla den a večer před závodem. Nebojte se ani pozdní večerní svačiny. Hlavně ale experimentujte s jídlem během tréninkové přípravy a nikoli během závodů. Každé tělo funguje jinak a je potřeba si všechny rady vyzkoušet na vlastní kůži. Každý reagujeme rozdílně a to, co skvěle funguje jednomu, nemusí fungovat druhému.

Závěrem tedy shrňme vše do několika bodů. Výživa před zatížením je důležitá jak pro vrcholové sportovce, tak pro sportovce rekreační. Naše tělo potřebuje palivo, aby mohlo dobře fungovat. Nepodceňujte význam potravy a najděte si sami ten nejlepší recept pro svoje vlastní tělo. Pak se vám bude sportovat mnohem snáze a s větším nadšením a energií.

Komentujte